Strona głównaZdrowieMastektomia – życie po zabiegu

Mastektomia – życie po zabiegu

Zabieg usunięcia piersi, zamiennie zwany mastektomią, nie musi oznaczać dla kobiety rezygnacji z dotąd podejmowanych czynności. Nowoczesna technologia oraz specjalistyczna wiedza, którą dysponujemy, pozwala pacjentce na powrót do normalnego życia. Jest to możliwe między innymi dzięki zabiegom odtwórczym piersi, wykonywanym w trakcie mastektomii.

Czym jest mastektomia?

Mastektomia to chirurgiczna metoda leczenia raka, polegająca na całkowitym usunięciu piersi. Wykonywana jest po uprzednio postawionej diagnozie przez lekarza onkologa, opierającej się na szeregu badań, a także wtedy, gdy inne, nieoperacyjne sposoby leczenia, jak chemioterapia, okazują się niewystarczające. W słowniku medycznym pojawia się także takie pojęcie jak mastektomia prewencyjna. To inaczej usunięcie brodawki piersiowej kobiety należącej do wysokiego ryzyka, u której w rodzinie stwierdzono przypadki zachorowań na raka piersi. Prewencyjne pozbycie się brodawki nie eliminuje jednak całkowitego niebezpieczeństwa związanego z zachorowaniem na nowotwór.

Jak przygotować się do zabiegu?

Chirurgiczne usunięcie nowotworu piersi poprzedzają badania zlecone przez lekarza. Powinny zostać wykonane maksymalnie na tydzień przed planowaną operacją, a ich wyniki dostarczone do placówki, w której zaplanowany został zabieg. Jeszcze przed wyznaczoną datą operacji, pacjentka odbywa konsultację anestezjologiczną, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do pełnego znieczulenia, któremu zostanie poddana. Ważne jest, aby kobieta powiadomiła specjalistów o zażywanych regularnie lekach, a także o możliwych alergiach – informacje pozwolą wyeliminować ryzyko ewentualnych komplikacji. Zazwyczaj zaleca się, aby pacjentka w dzień zabiegu nie przyjmowała posiłków.

Chirurgia plastyczna w trakcie operacji

Mastektomia w tradycyjnym rozumieniu polega na wycięciu zmian nowotworowych. W Szpitalu na Klinach specjaliści idą dalej, proponując pacjentkom zabieg rekonstrukcyjny. Odtworzenie usuniętej piersi możliwe jest w trakcie samej mastektomii, kiedy rekonstruowane tkanki nie posiadają jeszcze blizn. Z chirurgii plastycznej skorzystać mogą także kobiety, u których mastektomia wykonywana była dużo wcześniej. Tak innowacyjne metody leczenia pomagają pacjentkom na szybszy powrót do zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Rehabilitacja po mastektomii

Odjęcie piersi, często także wraz z węzłami chłonnymi może powodować dyskomfort oraz zmniejszyć zakres ruchów ręki. Dlatego ważne jest, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie podczas rekonwalescencji w szpitalu, jak i po wyjściu z niego. Pacjentkom zaleca się systematycznie poruszanie ręką i palcami, ostrożne rozciąganie blizny, a także korzystanie z masażów rehabilitacyjnych, za pomocą których szybciej wrócą do pełnej sprawności. Oprócz tego, gdy zajdzie potrzeba, warto skontaktować się z psychologiem. Warto pamiętać o tym, że im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na jego wyleczenie. Istotną rolę odgrywa tutaj samobadanie się kobiet, regularne wizyty ginekologiczne oraz badania mammograficzne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne