Strona głównaZdrowiePreluksacja – jakie to badanie i w jakim celu się je wykonuje?

Preluksacja – jakie to badanie i w jakim celu się je wykonuje?

Preluksacja to powszechne badanie niemowląt, które powszechnie znane jest jako badanie stawów biodrowych, w tym badanie ultrasonograficzne bioderek. Profilaktycznie rodzice powinni je przeprowadzić u dzieci pomiędzy 4 a 12 tygodniem życia malucha. To jedno z najważniejszych badań, dzięki któremu można uchronić dziecko przed niekorzystnymi nieprawidłowościami w poruszaniu się czy wadami postawy w przyszłości.

Gdzie wykonać usg bioderek?

Skierowanie na usg bioderek dziecka jego rodzice otrzymują już podczas pierwszej wizyty u pediatry, czyli w około 2 tygodniu życia noworodka. To wtedy rodzice podejmują decyzję o wyborze placówki, w której takowe zostanie zrealizowane. Najczęściej są to poradnie ortopedyczne albo preluksacyjne. Badanie tego rodzaju jest refundowane, ale rodzice mają oczywiście o wiele szerszy wybór w kwestii wykonania usg bioderek u niemowląt. Warszawa dysponuje na przykład sporą liczbą klinik prywatnych, w których badanie tego rodzaju realizowane jest przy wykorzystaniu sprzętów najnowszej generacji.

Wybierając miejsce wykonania usg stawów biodrowych, pod uwagę warto wziąć nie tylko kwalifikacje specjalisty, który będzie je wykonywał, ale właśnie jakość sprzętu do ultrasonografii. Te najlepsze pozwolą wykryć najmniejsze zmiany, by podjąć szybkie i w pełni skuteczne leczenie.

Jak przebiega preluksacja?

Preluksacja to badanie całkowicie bezpieczne, które nie boli i można je powtarzać wielokrotnie nawet w krótkich odstępach czasu. Najczęściej trwa jedynie kilkanaście minut, a rodzice mogą towarzyszyć dziecku podczas jego wykonywania.

Do badania usg bioderek dziecko zostaje ułożone na plecach bądź w pozycji bocznej. Biodra i jego okolice zostają posmarowane specjalnym żelem, który pozwala lepiej przewodzić fale dźwiękowe. Sama głowica urządzenia ultrasonograficznego zostaje zaś przykładana do skóry, co pozwala przetwarzać obraz i emitować go na ekranie. Dzięki temu specjalista dokonuje natychmiastowej oceny stawów biodrowych.

Istota badania ultrasonograficznego stawów biodrowych

Badanie ultrasonograficzne bioderek noworodka ma na celu wykrycie bądź wykluczenie wad rozwojowych stawów biodrowych. Do takich zaliczyć można dysplazję, czyli nieprawidłowości w kwestii braku stabilizacji bioder, ich symetrii czy niewłaściwej ruchomości. To takich wad może dochodzić w wyniku uwarunkowań genetycznych, ale też poprzez nieodpowiednie ułożenie dziecka jeszcze w łonie matki. Wpływ na taką dysfunkcję może mieć także zła pielęgnacja noworodka.

Co ważne, dysplazja wykrywana jest u 4 noworodków na 100. Istotne jest, b móc wykrywać takie wady natychmiast, jeszcze w początkowej fazie ich rozwoju. Wszystko po to, by móc szybko wdrożyć skuteczne leczenie, dzięki któremu w przyszłości maluch nie będzie miał żadnych problemów z poruszaniem się czy innymi wadami postawy.

Jak przebiega leczenie nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania stawów biodrowych?

Najczęściej zaleca się noszenie specjalnej ortezy biodrowej. Wystarczą 2-3 miesiące, by po dysplazji nie było śladu i dziecko mogło cieszyć się pełnym zdrowiem. Takie leczenie nie jest inwazyjne i nie wywołuje żadnych powikłań.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne