Ubezpieczenie zdrowotne to coś, co każda osoba na całym świecie musi posiadać. Pozwala spać spokojnie, a jednocześnie nie wydawać fortuny w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
W dzisiejszych czasach niemal każdy Polak, który legalnie pracuje w naszym kraju podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – to oferowane jest, jak sama nazwa sugeruje, przymusowo każdemu, kto pracuje w oparciu o umowę o pracę czy umowę zlecenie. Jedynym wyjątkiem jest tutaj praca na bazie umowy o dzieło. Aby być objętym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym można też spełniać niektóre z innych warunków, w tym:
- być studentem lub uczniem – ale tylko do 26 roku życia;
- być emerytem lub rencistą,
- być bezrobotnym zarejestrowanym w Państwowym Urzędzie Pracy,
- posiadać własną działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne (w ramach KRUS).
Samo ubezpieczenie zdrowotne jest jednak czymś, na co często się narzeka. Głównym powodem jest jego zakres świadczeń, który reguluje bardzo okrojona lista, ale też olbrzymie kolejki do lekarzy specjalistów, wynikających przede wszystkim z małej ilości tych, którzy świadczą swoje usługi na bazie porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy jednak musimy polegać wyłącznie na ubezpieczeniu zdrowotnym?
Pakiety medyczne – co trzeba o nich wiedzieć?
Pakiety medyczne oferowane przez firmy prywatne są idealnym uzupełnieniem wyżej wspomnianego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlaczego mówimy o “uzupełnieniu”, a nie o “alternatywie”? Jak w końcu wszyscy wiemy, państwowe ubezpieczenie zdrowotne nie bez powodu jest nazywane “obowiązkowym” – niezależnie od tego, czy dodatkowo płacimy za prywatną opiekę medyczną, czy też polegamy wyłącznie na nich, konieczne jest ich opłacanie. Nawet jeśli nie robimy to my, a pracodawca (bo taka jest obecnie sytuacja), nie mamy możliwości wycofania się z nich.
Mimo wszystko, nawet w momencie korzystania z obowiązkowego ubezpieczenia polskie prawo nie zabrania korzystania również z prywatnych pakietów medycznych. Trzeba za nie płacić osobno (co jest dość oczywiste), a ich założeniem jest dawanie stałego dostępu do zatrudnionych przez oferującą je firmę specjalistów, jak również poszerzanie oferty świadczeń, która w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń jest mocno okrojona.
Warto wspomnieć, że prywatne pakiety medyczne nie są przeznaczone wyłącznie dla osób indywidualnych, ale również dla firm, wśród których stały się ostatnio bardzo popularne. Polisy tego typu są niesamowicie atrakcyjną opcją przyciągania do siebie pracowników – przede wszystkim ze względu na swoje zróżnicowane zakresy działania. Niektóre firmy zapewniają kompleksową opiekę lekarską, wliczając w jej zakres darmowe badania i wizyty domowe, a jeszcze inne dają dostęp do podstawowych świadczeń. Bywa tak, że dana firma inwestuje wyłącznie w usługi wybranego specjalisty – w ofertach pracy często można znaleźć na liście atutów firmy “dostęp do prywatnej opieki stomatologicznej”. Daje to doskonałe pojęcie o tym, jak zróżnicowane są pakiety medyczne i jak dobrze jest zwracać uwagę na to, co oferuje ten, w który chcemy wejść. Naturalnie rzecz biorąc każde z tych rozwiązań nie zastępuje, a jedynie wspomaga obowiązkowe ubezpieczenie narzucane przez polski rząd – i właśnie dlatego dodawanie go w jakiejkolwiek ilości stanowi niesamowity atut dla wybranego pracodawcy (z perspektywy pracownika, rzecz jasna).
Podsumowanie
Niezależnie od tego, czy posiadamy obecnie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, czy też pracujemy w oparciu o umowę o dzieło i po prostu nam się ono nie należy, doskonałą opcję dla nas mogą stanowić prywatne pakiety medyczne. Wszystko ze względu na to, że oferują znacznie szerszy zakres świadczeń i podchodzą do nas z większą troską, dając nam dostęp do specjalistów w każdej branży medycyny w rozsądnych terminach. Jeżeli więc cenimy swoje zdrowie, albo też często chorujemy czy przebywamy przewlekłą chorobę, warto, abyśmy się nimi zainteresowali i po prostu zwiększyli komfort naszego życia, pozbywając się stresu wynikającego z zawodności oferowanego przez państwo rozwiązania.