Strona głównaZdrowie"Chrupanie" w kolanach to problemy z rzepką kolanową?

“Chrupanie” w kolanach to problemy z rzepką kolanową?

Kolana czasami dają o sobie znać w postaci bólu lub charakterystycznego dźwięku. Często oznacza to problemy z rzepką kolanową, w postaci rozmiękczenia tkanki chrzęstnej. W niniejszy artykule sprawdzimy czym charakteryzuje się rzepka kolanowa i jak objawiają się problemy z nią związane.

Rzepka kolanowa

Rzepka współtworzy staw kolanowy i jest bardzo sprężysta. Niestety bywa, że traci swoją sprężystość będąc nadmiernie rozmiękczona. Rzepka spełnia co najmniej kilka ważnych funkcji ruchowych. Przede wszystkim amortyzuje tak zwane obciążenia dynamiczne powstałe najczęściej podczas uprawiania sportu, chroni stawy kolanowe podczas zginania i prostowania oraz zwiększa możliwości ruchowe mięśnia czworogłowego uda.

Chondromalacja rzepki kolanowej to typowe schorzenie rzepki, które polega na jej osłabieniu i spadku sprężystości oraz twardości. Wbrew pozorom, problem z rzepką nie dotyczy wyłącznie osób starszych, lecz jest również notowany u nastolatków. Często problem z rzepką jest powiązany z otyłością lub intensywnym wzrostem ciała w wieku młodzieńczym. Ponadto, przyczyn można się dopatrywać w urazach mechanicznych stawów kolanowych oraz nadmiernym (lub nieprawidłowo wykonywanym) wysiłku fizycznym.

Leczenie problemów z rzepką kolanową

W pierwszej fazie dyskomfort w kolanie zdarza się podczas biegania, chodzenia po schodach. Potem może być odczuwalny podczas chodzenia i podstawowych czynności podczas dnia. Początkowe niewielkie dolegliwości przeradzają się w pęknięcia i ubytki. Leczenie problemów z rzepką nie należy do najłatwiejszych. Pomocne są środki przeciwzapalne oraz ćwiczenia stabilizacyjne u fizjoterapeuty. W przypadku, gdy sytuacja jest naprawdę poważna stosuje się leczenie operacyjne. W wielu przypadkach pomocna jest orteza stabilizator na kolano, która stabilizuje rzepkę, co w dłuższym horyzoncie czasowym jest pomocne w zniwelowaniu stanu zapalnego.Oczywiście wybranie odpowiedniego procesu leczenia powinno być ściśle skonsultowane z lekarzem.

Więcej informacji na temat stabilizatorów na kolano na https://sklep.medreha.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne