Strona głównaZdrowieCzym są Zakłady Opieki Leczniczej (ZOL)?

Czym są Zakłady Opieki Leczniczej (ZOL)?

Zakłady Opieki Leczniczej (ZOL) są ośrodkami z bogatą ofertą dla osób w podeszłym wieku. Z reguły tego typu placówki to miejsce dla osób niesamodzielnych, które wymagają pomocy w codziennych czynnościach.  W niniejszym artykule omówimy szczegółowo, jakie usługi wchodzą w skład oferty ZOL oraz kiedy można skorzystać z oferty takiej placówki.

Czym jest Zakład Opieki Leczniczej?  

ZOL jest specjalistyczną placówką leczniczą i rehabilitacyjną, która zapewnia całodobową opiekę medyczną osobom starszym, niepełnosprawnym i chorym na przewlekłe choroby. Personel placówki składa się z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów i terapeutów zajęciowych, którzy udzielają pacjentom różnorodnych świadczeń leczniczych i rehabilitacyjnych. Celem placówki jest poprawienie funkcjonowania pacjenta oraz zapewnienie mu wymaganej opieki oraz w miarę możliwości powrót do zdrowia.

 Jakie usługi wchodzą w skład oferty ZOL?

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) (np. miejsce dla osób starszych pod Warszawą) oferuje szeroki zakres usług dla osób starszych. Między innymi całodobową opiekę pielęgniarską, wyżywienie, opiekę lekarza medycyny rodzinnej, dostęp do świadczeń medycznych, zajęcia gimnastyczne, terapię zajęciową, konsultacje psychologiczne, a także odpłatne konsultacje specjalistyczne i opiekę stomatologiczną.

Pełną ofertę danego ośrodka można zazwyczaj można uzyskać od kadry pracującej w danej placówce. Poza tym, z reguły wiele na temat oferty można się dowiedzieć ze strony internetowej.

Kiedy można skorzystać z oferty placówki ZOL?

Pacjent musi wyrazić zgodę na pobyt w ZOL-u, a jeśli ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, to decyzję w tej sprawie podejmuje sąd opiekuńczy. Ostateczną decyzję o przyjęciu pacjenta do ZOL-u podejmuje dyrektor placówki wraz z lekarzem po dokładnej analizie dokumentacji medycznej i ocenie stanu zdrowia pacjenta. Z reguły osoby z aktywną chorobą nowotworową, ostro fazą choroby psychicznej, chorobą alkoholową lub aktywną chorobą zakaźną nie mogą być przyjęte do ZOL-u.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne