Strona głównaZdrowieDlaczego USG jest podstawą diagnostyki wielu chorób?

Dlaczego USG jest podstawą diagnostyki wielu chorób?

Badanie ultrasonograficzne to jedno z tych, które w polskich placówkach medycznych wykonuje się najczęściej. W większości przypadków takie badanie jest refundowane, co oznacza, że ubezpieczony pacjent nie ponosi z tytułu jego wykonania żadnych kosztów.

Dlaczego lekarze tak chętnie dają skierowania na USG? Warszawa i inne miasta w naszym kraju wykazują największą popularność właśnie w zakresie takiej diagnostyki rozmaitych chorób.

USG łatwo dostępne

Sprzęt do badania ultrasonograficznego dostępny jest w każdym szpitalu, nierzadko też przychodniach i placówkach prywatnych. I nie ma w tym nic dziwnego, bo nowoczesna technologia pozwala nam na szybkie rozpoznanie albo wykluczenie choroby przy jego zastosowaniu.

Samo badanie jest bezbolesne, trwa od kilku do kilkunastu minut, a już podczas jego przeprowadzania lekarz stawia konkretną diagnozę. Co więcej, USG jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne dla ludzkiego organizmu, przez co można je powtarzać wielokrotnie bez ryzyka pojawienia się nawet minimalnych powikłań.

Diagnostyka USG

USG to podstawowe badanie, które pozwala wykryć bądź wykluczyć choroby wielu narządów. Najczęściej wykonuje się USG jamy brzusznej i całego układu pokarmowego. Można również wykonać usg piersi, pęcherza czy nerek. Co więcej, to właśnie tego rodzaju badanie jest podstawą do badania prawidłowości rozwoju płodu u kobiet ciężarnych.

Samo badanie jest proste w wykonaniu. Skórę smaruje się specjalnym żelem, który łatwo przewodzi ultradźwięki. Specjalna głowica wydziela je, a te automatycznie przekazują obraz wnętrza organizmu na ekranie. Przez powłoki skóry i mięśnie udaje się zbadać organy w ciele człowieka.

Warto podkreślić, że USG jest w stanie wykryć już niewielkie zmiany, dzięki czemu skutecznemu leczeniu mogą być poddawani pacjenci we wczesnym etapie schorzenia. Badanie tego rodzaju realizuje się też bardzo często w ramach profilaktyki albo kontroli kuracji. USG jest w stanie zdiagnozować guzki o podłożu nowotworowym.

Jakość ma znaczenie

Oczywiście, im sprzęt ultrasonograficzny jest nowszy i nowocześniejszy, tym bardziej precyzyjnie badanie może być przeprowadzone. To zresztą dlatego pacjenci bardzo często decydują się na jego wykonanie nie w ramach NFZ, ale prywatnie. Brak kolejki oczekiwania i najwyższa jakość to zalety, które wygrywają w walce o zdrowie. Nie da się ukryć, że to właśnie prywatne kliniki posiadają najlepszy sprzęt.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne