Strona głównaZdrowieDomy opieki dla seniorów

Domy opieki dla seniorów

Zapewnienie bliskim godnej i bezpiecznej starości to wyzwanie, które dotyczy lub będzie dotyczyło każdego z nas. Żyjemy w czasach, w których społeczeństwo się starzeje, natomiast średnia oczekiwana długość życia stale się wydłuża. Już dzisiaj zapewnienie opieki seniorom to temat niezwykle aktualny. Polskie prawo zapewnia, że osobie samotnej, która wymaga pomocy przysługują usługi opiekuńcze. 

Demografia jest nieubłagana

Demografowie przedstawiają prognozy, które dają nam jasno znać że udział osób w wieku produkcyjnym będzie znacząco malał w stosunku do seniorów. W Internecie łatwo znaleźć informacje, mówiące o tym że w roku 2030 ponad połowa gospodarstw domowych będzie prowadzona przez osoby powyżej 65 roku życia. Oczywiście skutkiem sytuacji w której społeczeństwo szybko się starzeje będzie coraz większe zainteresowanie domami opieki (np. dom opieki wielkopolska lub dom opieki poznań). Dane statystyczne mówią że w ciągu ostatnich 5 lat liczba seniorów korzystających z domów pomocy społecznej wzrosła aż o ¼. Ten trend oczywiście się utrzyma a wraz z nim wzrosną wydatki na utrzymanie domów pomocy oraz wzrośnie zapotrzebowanie na kadrę opiekującą się seniorami. 

Dom opieki dla seniora może być państwowy lub prywatny

Koszty za opiekę w zakładach opiekuńczo-leczniczych niemal w całości pokrywa NFZ, natomiast w domach pomocy koszty pokrywa pensjonariusz, rodzina oraz gmina.

Alternatywą dla państwowych placówek są usługi ośrodków prywatnych (np. dom spokojnej starości wielkopolska). Ceny tego typu usług zazwyczaj mocno zależą od oferty oraz standardu określonej placówki.

Podstawowe zadania realizowane przez domy opieki

Domy oferują pomoc w zapewnieniu najważniejszych potrzeb bytowych. Mowa tutaj o miejscu zamieszkania, wyżywieniu, ubraniu, pomocy w codziennych czynnościach oraz pomocy medycznej w podstawowym zakresie (np. kupowanie i podawanie leków). Poza tymi elementarnymi kwestiami, placówki tego typu starają się zapewniać seniorom aktywiazację poprzez pielęgnowanie ich zainteresowań, różnorodną terapię zajęciową, organizację zajęć kulturalnych oraz organizowanie przeróżnych szeroko pojętych aktywności. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne