Strona głównaPozostałeInwestujesz na giełdzie? Nie zapomnij o rozliczeniu PIT 38!

Inwestujesz na giełdzie? Nie zapomnij o rozliczeniu PIT 38!

W Polsce z czasem coraz więcej osób interesuje się inwestowaniem na giełdzie. W przypadku tych, którzy zdecydowali się wejść na giełdę i na niej grają, powinni pamiętać o obowiązku rozliczania się w rocznym zeznaniu podatkowym. Zyski z kapitału muszą być rozliczane w odpowiedniej deklaracji, którą składa się w Urzędzie Skarbowym. Jest to tak zwany PIT 38.

Co rozliczamy w PIT 38?
Jeżeli gramy na giełdzie i uzyskamy przychody kapitałowe, jesteśmy zobowiązani do złożenia deklaracji PIT 38. Deklarację taką składać musimy w następujących przypadkach:

– gdy uzyskamy zyski z tytułu dywidendy
– gdy otrzymamy zyski z lokat albo innych form oszczędzania pieniędzy
– gdy uzyskamy przychody z obrotów papierami wartościowymi
– gdy uzyskamy innego rodzaju przychody, które wynikają z udziału w zyskach osób prawnych

Jeżeli oszczędzamy w banku, na lokacie, czy jeśli mamy konto oszczędnościowe, nie musimy rozliczać się z tego w Urzędzie Skarbowym. W tych przypadkach wszelkie formalności załatwia za nas bank, który uiszcza odpowiedni podatek. Jeżeli jednak posiadamy przychody, które wygenerowaliśmy z tytułu sprzedaży obligacji, czy akcji, wtedy mamy obowiązek złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz PIT 38.

Co jest potrzebne do rozliczenia PIT 38?
Gdy nadejdzie już czas na rozliczenie się za poprzedni rok podatkowy, trzeba przygotować odpowiednie informacje, dzięki którymi będziemy mogli poprawnie uzupełnić formularz PIT 38. Grając na giełdzie na pewno mamy założone konto maklerskie lub kilka takich kont. Biuro maklerskie mają obowiązek przekazać podatnikowi informację, która nazywa się PIT-8c. Na jej podstawie należy odpowiednio wypełnić PIT 38 i przedłożyć go w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.

Jaki jest termin złożenia deklaracji PIT 38?
PIT 38 jest deklaracją, którą należy złożyć w odpowiednim dla siebie Urzędzie Skarbowym do dnia 30 kwietnia. Jest to termin ostateczny, którego przekroczyć nie można. Oczywiście chodzi o 30 kwietnia w roku, który następuje po roku podatkowym, za który się rozliczamy. Ważne jest, żeby nie zapomnieć o złożeniu wymaganej deklaracji do Urzędu Skarbowego. Wielu początkujących graczy na giełdzie być może nie zdaje sobie sprawy z takiego obowiązku. Jednak nie niezłożenie deklaracji PIT 38 w stosownym terminie, może się wiązać z różnymi konsekwencjami prawnymi, między innymi może to skutkować karami finansowymi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne