Strona głównaZdrowieJak zadbać o higienę rąk?

Jak zadbać o higienę rąk?

Utrzymanie rąk w czystości jest nieodzownym elementem naszego życia. Bakterie chorobotwórcze nie będą miały do nas dostępu, jeżeli zadbamy o prawidłową ich higienę. Mogą do tego celu posłużyć odpowiednie środki myjące, które skutecznie niszczą drobnoustroje.

Środek do natychmiastowej dezynfekcji rąk

Będąc w podróży lub wychodząc ze sklepu, tramwaju itp. możemy szybko umyć swoje dłonie specjalnymi środkami. Są to płyny do dezynfekcji rąk. Wygodny aplikator w postaci spryskiwacza szybko zdezynfekuje nam skórę dłoni bez potrzeby spłukiwania ich wodą po tej czynności i wycierania do sucha.

Płyny do dezynfekcji rąk są w małych buteleczkach z atomizerem i funkcją rozpylacza (także w większych butelkach ze zwykłym korkiem, w postaci zapasu). Zmieścimy je w podręcznej torebce bądź kieszeni. Trzymając w jednej dłoni atomizer, spryskujemy drugą dłoń. Przekładamy potem atomizer do spryskanej dłoni i psikamy tę pierwszą, po czym wilgotnymi zdezynfekowanymi rękami odkażamy buteleczkę, przecierając ją dłońmi (odkażanie rąk możemy powtórzyć jeszcze jeden raz po tej czynności dla pewności) i chowamy buteleczkę do torebki (kieszeni).

Płyny do dezynfekcji rąk pomogą nam zatrzymać rozwój zarazków na skórze oraz zabiją te już istniejące. Roztarty płyn na dłoniach będzie tworzyć warstwę ochronną na skórze przed kolejnymi mikroorganizmami, które przez pewien czas nie osiądą na skórze.

Posiadanie przy sobie środków dezynfekujących jest bardzo ważne. Dzięki nim mamy pełną ochronę przed przypadkowym wprowadzeniem zarazków do ust, nosa, czy worka spojówkowego, podczas nieświadomego dotknięcia bądź podrapania się w okolicy tych miejsc.

Jaki płyn do mycia rąk?

W domu myjemy dłonie za pomocą mydła do rąk i spłukujemy pod bieżącą wodą z kranu. Skuteczne są mydła z gliceryną, które nie tylko myją, ale także nie wysuszają skóry dłoni. Dodatkowo mogą w swym składzie zawierać lanolinę, elastynę i kolagen. Niektóre mydła do rąk w płynie służą również do mycia całego ciała.

Najwygodniejsze są mydła do rąk, które nakapiemy sobie z atomizera. Są one w piance lub płynie, a przy tym mogą zawierać kwiatowy zapach lub być bezzapachowe, jeżeli chcemy z nich korzystać w kuchni. Dla oszczędności pieniędzy warto zakupić zapas mydła w postaci butelki 5 litrowej.

Chcąc podczas mycia rąk mydłem, także je zdezynfekować, wybierzmy mydła do rąk antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Usuniemy w ten sposób z naszych dłoni wszelkie zarazki i zarodniki pleśni, które są powodem powstawania grzybicy. Takie mydło, jak i pozostałe, posłuży również do mycia stóp.

Czym zdezynfekować klamki, klawiaturę komputera itp.?

Dbając o czystość rąk, musimy pamiętać o okresowym czyszczeniu przedmiotów, które często dotykamy. To klamki, telefony, klucze, klawiatura komputera, kurki przy kranach, deski klozetowe itd. Do tego celu mamy płyny do dezynfekcji rąk.

Rozpylamy produkt na sprzętach i pozostawiamy do wyschnięcia, ewentualnie trzeba po tym zabiegu szybkę telefonu przetrzeć ściereczką z mikrofibry ze specjalnym do tego celu przeznaczeniem.

Dzięki stosowaniu specjalnych środków higienicznych, którymi są płyny do dezynfekcji rąk oraz powszechnie używane w każdym gospodarstwie mydła do rąk, możemy być pewni, iż skutecznie walczymy z niepożądanymi zarazkami chorobotwórczymi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne