Strona głównaZdrowieLeczenie uzależnień w praktyce

Leczenie uzależnień w praktyce

Leczenie uzależnień pozwala na skuteczną terapię osób uzależnionych, niezależnie od wcześniejszych ich doświadczeń. By leczenie było skuteczne oprócz terapii i rozmów z psychologiem ważne są również inne czynniki, które przyspieszają cały proces wyleczenia i uwolnienia się od nałogu.

 

Co wpływa na przyspieszenie terapii w leczeniu uzależnień

Przede wszystkim na pozytywne zakończenie terapii i leczenie uzależnień wpływa postawa samego zainteresowanego. Osoba uzależniona, która zdaje sobie sprawę z problemu jest w stanie znacznie szybciej wrócić do codziennego funkcjonowania bez nałogu. Dużym czynnikiem jest tu świadomość problemu, dzięki czemu leczenie odbywa się w znacznie szybszym tempie. Nie bez znaczenia jest także leczenie uzależnień przy udziale osób najbliższych. Takie wspierające osoby dają ogromne wsparcie, a przede wszystkim nadzieję na wyzdrowienie. Często są również siłą napędową zmian – to dla nich uzależnieni chcą się zmienić i żyć bez nałogu. Wolność od nałogu daje także pozbycie się poczucia winy, które częściej pcha wręcz do pogrążenia się na nowo w problemie, a nie daje uleczenia. Krzywdzące spojrzenie na siebie i innych daje poczucie zagubienia oraz niechęci do swojej osoby, dlatego bardzo ważnym krokiem jest samo wybaczenie. To trudny element terapii, ale konieczny w dalszym postępowaniu z uzależnionym.

Leczenie uzależnień składa się również z wielu spotkań grupowych. Rozmowa z osobami o podobnych problemach i mających te same odczucia dają znaczną poprawę życia osoby uzależnionej, a przede wszystkim poczucie przynależności oraz ogromne wsparcie. Taka grupa pozwala na znalezienie historii podobnych do swojej oraz inspiracji, która staje się kluczem do wyjścia z nałogu. Często inna osoba uzależniona, która już radzi sobie z nałogiem staje się potrzebnym impulsem do zmian, by zacząć uwalniać się ze szponów nałogu. Nie bez znaczenia jest również okazanie zrozumienia nie tylko przez terapeutę na indywidualnych spotkaniach, ale również na tych grupowych. Akceptacja pomyłek życiowych i wybaczenie pozwalają osobie uzależnionej uporać się z przeszłością i dają możliwość rozpoczęcia nowego etapu w życiu, bez zbędnego balastu emocjonalnego.

Równolegle z taką terapią leczenie uzależnień składa się również ze spotkań z bliskimi osób uzależnionych. Dowiadują się one m.in. o współuzależnieniu oraz o możliwych problemach, na jakie może natrafić ich uzależniony bliski, kiedy będzie chciał na dobre uwolnić się od nałogu. Takie przygotowanie na huśtawki nastrojów oraz próby szantażu na pewno da spodziewane rezultaty.

Należy pamiętać, że wychodzenie z nałogu jest bardzo trudne i często czasochłonne, dlatego należy wykonać wszelkie możliwe kroki oraz wykorzystać dostępne środki, które mogą przybliżyć uzależnionego do jego celu. To niezwykle istotne, by ułatwić osobie uzależnionej całkowite wyzbycie się nałogu. Jednym z gabinetów w mieście Wrocław oferujących swoje usługi jest gabinet Magdaleny Wolikowskiej – leczenieuzaleznienwroclaw.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne