Strona głównaZdrowieMuzyczne drogi w leczeniu wad postawy

Muzyczne drogi w leczeniu wad postawy

Muzyczne drogi w leczeniu wad postawy

Prawdzie niefortunnym zrządzeniem losu jedne z najważniejszych decyzji w życiu podejmujemy w wieku w którym ledwo co wychodzimy z spod bezustannej opieki i kontroli rodziców, a jeszcze bardzo niewiele wiemy o nas samych i o otaczającym nas świecie. Czyli wieku dojrzewania. Z reguły większość nas musi chociaż mieć jakikolwiek pomysł na to co chciałoby w życiu robić, ponieważ pod takim kątem będziemy się kształcić.

Osoby, które zainteresowane są tworzeniem muzyki mają przed sobą trudną drogę. Jak w każdym zawodzie, w którym istotna jest systematyczność i zaangażowanie potrzebna jest determinacja, odporność na niepowodzenia i na ból. Tak, ten fizyczny. Bycie muzykiem to rzemiosło, a rzemiosło wymaga wyspecjalizowanej manualnej zręczności, a to proces ciężki i bolesny. Niewiele osób spoza tego środowiska zdaje sobie sprawę z tego, że gra na instrumencie to z perspektywy czysto fizycznej coś pomiędzy byciem tancerzem a byciem zawodowym kierowcą. Mamy więc pianistów, którzy pracują nad ustawieniem ramion i nadgarstków, perkusistów, którzy uczą się trzymać pałeczki tam by uzyskać maksymalną swobodę zwłaszcza w szybkiej grze na werblu lub ksylofonie i skrzypków dla których w postawie ważne jest niemal wszystko. Wygięcie prawej dłoni, trzymającej gryf skrzypiec, ustawienie lewej ręki delikatnie spoczywającej na smyczku. Podbródek i broda, czyli miejsce gdzie spoczywa pudło skrzypiec oraz oddech. Kluczowy czynnik w grze na instrumencie, tańcu, w pracy głosem w sporcie… Do tego by prawidłowo uzyskać postawę skrzypek musi wyuczyć się trwania w pozycji wymuszonej a następnie zadbać o swoje zdrowie. Przeciwdziałanie cieśni nadgarstka i leczenie wad postawy do których może dojść są nieodzowne. To ostatnie musi wiązać się z aktywnością fizyczną. Konieczna jest również obserwacja tego jak ciało przyswaja uczenie się postawy skrzypka.

 

Dlaczego jednak leczenie wad postawy i zapobieganie im jest takie ważne u skrzypków? Ponieważ nauka gry na skrzypcach, podobnie jak każdego instrumentu zaczyna się już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Tak samo zresztą jak w każdej szkole o profilu artystycznym lub sportowym. A to wszystko w wieku w którym ciało człowieka kształtuje się i jest na ostatniej prostej do dojrzewania. Zapobieganie i leczenie wad postawy przez specjalistów ma w zamyśle uchronić dziecko nieprawidłowym kierunkiem zmian przez które przechodzi podczas rozwoju. A różnica między edukacją sportową a muzyczną jest naturalnie, że granie na instrumencie to trwanie w jednej pozycji z uwagą skupioną na grze a sport to ruch.

 

Dbanie o postawę jak też i o leczenie wad postawy jeżeli takowe wystąpią jest dla każdego muzyka tak samo ważne jak szlifowanie techniki czy rozwijanie muzykalności. Przekłada się to również na wymogi dla każdego człowieka. W obu przypadkach chodzi o piękno.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne