Strona głównaZdrowieZakłady Opieki Leczniczej – na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek ZOL?  

Zakłady Opieki Leczniczej – na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek ZOL?  

Zakłady opieki leczniczej są dedykowane dla osób w podeszłym wieku oraz do osób, które z uwagi na niepełnosprawność wymagają pomocy w czynnościach codziennych. Często opieka nad takimi osobami jest dużym obciążeniem dla rodziny, dlatego oferta zakładów ZOL jest odpowiedzią na potrzeby osób starszych i jednocześnie na potrzeby osób im bliskich. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ośrodka ZOL?  

Nie warto podejmować decyzji na szybko, warto sprawdzić ofertę różnych ośrodków

Decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu spokojnej starości jest trudna. Żeby taką decyzję podjąć rodzina musi dobrze zapoznać się z ofertą danego Zakładu Opieki Leczniczej. Nie warto podejmować takiej decyzji na szybko. Zdecydowanie warto porównać oferty różnych zakładów i sprawdzić który ośrodek zapewni największy komfort i dobre samopoczucie podopiecznego.

Należy sprawdzić czy kadra pracująca w placówce należycie podchodzi do swojej pracy

Zakłady lecznicze dba o zdrowie fizyczne i psychiczne podopiecznych podchodząc indywidualnie do każdego podopiecznego. Ośrodek tego typu powinien dysponować kadrą pielęgniarską oraz stały dostęp do lekarza medycyny rodzinnej.

Profesjonalna opieka osób starszych pod Warszawą lub profesjonalna opieka osób niepełnosprawnych pod Warszawą to oczywiście nie tylko kadra pielęgniarska, ale przede wszystkim opieka personelu, który na co dzień sprawuje opiekę nad seniorami. Opieka powinna być sprawowana w taki sposób, aby istotne było poszanowanie godności. Niezależnie od sytuacji podopiecznego bardzo istotne jest zaufanie, szacunek i pełne zrozumienie. Poza doświadczeniem i kwalifikacjami kadry, naszym zdaniem bardzo ważne jest, żeby pracownicy ośrodka wkładali serce w swoją pracę. Miły i uśmiechnięty personel oraz rodzinna atmosfera to bardzo istotne elementy, które zdecydowanie muszą być wzięte pod uwagę podczas wyboru ośrodka.

Czas wolny w domu opieki

Żeby mieszkańcy domu opieki (np. domy opieki pod Warszawą) czuli się jak w domu a nawet lepiej, powinni mieć możliwość spędzania czasu w taki sposób jaki pozwala im zachować dobre samopoczucie. Z reguły przy placówce do dyspozycji podopiecznych jest teren rekreacyjny (z reguły wyposażony w drobne obiekty sportowe ora altanki).

Poza tym, wiele obiektów tego typu oferuje zajęcia kulturalno-oświatowe, zabawy taneczne, ogniska, czytanie prasy codziennej, organizację uroczystości oraz różnorodną terapię zajęciową.

Podsumowanie

Podsumowując, warto zwrócić uwagę, na szereg czynników zanim podejmie się decyzję o wyborze ośrodka. Najbardziej oczywiste elementy to jakość opieki medycznej, standard wyposażenia ośrodka, jakość podawanych posiłków, oferta dotycząca spędzania czasu wolnego oraz szeroko pojęta atmosfera panująca w ośrodku. Poza tym, na wybór ośrodka wpływ może mieć także bliskość ośrodka od miejsca zamieszkania osób bliskich tak aby częste odwiedziny nie stanowiły problemu.

Na pewno nie warto decyzji podejmować zbyt pochopnie, trzeba pamiętać, że najważniejsze jest to, żeby senior czuł się w nowym miejscu swobodnie i komfortowo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne