Jednym z podstawowych zabiegów stosowanych podczas akcji reanimacyjnej jest defibrylacja. W niniejszym artykule przedstawiamy czym charakteryzuje się defibrylacja i jakie absolutnie podstawowe informacje związane z tym zabiegiem powinny być nam znane.
Co to jest defibrylacja?
Defibrylacja jest podstawowym zabiegiem mającym na celu przywrócenie prawidłowej akcji serca. Pacjent, a dokładniej okolice jego serca jest potraktowany prądem elektrycznym. Tego rodzaju zabieg jest stosowany w stanach zagrożenia życia wymagającego niezwłocznej interwencji, mowa o ustaniu akcji serca oraz w sytuacjach zagrożenia życia (np. migotanie komór lub częstoskurcz komór). Mowa o przypadkach, w których serce nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi. Defibrylacja zatrzymanie się komórek mięśnia sercowego, po czym następuje próba podjęcia właściwej pracy.
Jak wykonać defiblyracje?
Przed przystąpieniem do defiblyracji należy ułożyć pacjenta na twardym podłożu, zazwyczaj na podłodze. Jako że mamy do czynienia z prądem to należy się upewnić, że pacjent nie jest mokry i nie leży w kałuży oraz nie styka się z elementami metalowymi. Należy zdjąć górną część garderoby pacjenta, tak żeby odsłonić klatkę piersiową, gdyż elektrody muszą przylegać do skóry pacjenta. Po przyklejeniu elektrod defibrylator wysyła impulsy, które w przypadku udanej defiblyracji powinny najpierw zatrzymać pracę wszystkich komórek, by następnie rozpocząć prawidłowe kurczenie. Jest to oczywiście bardzo uproszczony opis defiblyracji, dlatego rekomendujemy zapoznać się z instrukcją defiblyratora jeśli np. takowy sprzęt posiadasz w pracy. Ponadto, wiele materiałów edukacyjnych można znaleźć w Internecie (jednak tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na to by materiały pochodziły z zaufanych źródeł np. https://platformaratownicza.pl/).
Na rynku można znaleźć różne rodzaje defiblyratorów. Na przykład defiblyratory stacjonarne lub przenośne w postaci automatycznych zewnętrznych defiblyratorów (AED).