Strona głównaZdrowieCo należy wiedzieć o tlenoterapii?

Co należy wiedzieć o tlenoterapii?

Co należy wiedzieć o tlenoterapii?

Tlenoterapia skupia się głównie na zwiększeniu tlenu w powietrzu wdychanym przez pacjenta poprzez podanie go z zewnątrz, np. z koncentratora tlenu. Z reguły odnosi się do sytuacji, w której rozpoznano przewlekłą niewydolność oddechową. W niniejszym artykule opisujemy czym jest niewydolność oddechowa oraz przedstawiamy kilka podstawowych informacji o tlenoterapii.

Tlenoterapia – podstawowe informacje

Niewydolność oddechowa to termin odnoszący się do stanu klinicznego, który pojawia się u pacjenta w przebiegu różnych chorób. Precyzyjniej mówiąc stan ten występuje, gdy ciśnienie parcjalne tlenu w krwi tętniczej jest poniżej 60 mmHg oraz ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla jest wyższe niż 45mmHg.

Niewydolność oddechowa oczywiście ma swoje dosyć wyraźnie objawy. Przede wszystkim jest to pogarszająca się wydolność podczas wysiłku oraz możliwe duszności. Ponadto, pacjenci mogą się skarżyć na kłopoty ze snem, brak apetytu oraz szeroko pojęte niedotlenienie różnych narządów co z kolei może powodować upośledzenie ich funkcji.

Zadaniem tlenoterapii jest usprawnienie wymiany gazowej w układzie oddechowym pacjenta poprzez dostarczenie potrzebnego tlenu do organizmu. Ponadto, tlenoterapia pozwala poprawić komfort życia w długofalowej perspektywie umożliwiając pacjentowi w miarę normalne funkcjonowanie. Dokładniej mówiąc, tlenoterapia poprawia dotlenienie narządów wewnętrznych (przede wszystkim mózgu i serca), spowalnia rozwój chorób płuc, redukuje problemy z oddychaniem oraz poprawia jakość snu, apetyt oraz odporność organizmu.

Narzędzia pomocne podczas tlenoterapii

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tlenoterapii jest koncentrator tlenu (umożliwia stałą dostawę gazu do pacjenta). Do tego przydaje się pulsoksymetr, który szybko i bezinwazyjnie dokonuje pomiaru poziomu tlenu we krwi. Ponadto, czasami pomocne bywają aparaty CPAP, które są przydatne do leczenia bezdechu sennego (udrażniają drogi oddechowe podczas snu).

Należy pamiętać, że rozpoczęcie tlenoterapii wymaga konsultacji z lekarzem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne