Strona głównaZdrowieMasaż leczniczy - jakie są jego właściwości?

Masaż leczniczy – jakie są jego właściwości?

Zalety medycyny naturalnej są nieocenione. Warto jednak znać jej możliwości przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z konkretnego zabiegu. Jednym z elementów medycyny naturalnej jest masaż leczniczy.

Jakie są właściwości masażu leczniczego i czy naprawdę pomaga w zwalczaniu i zapobieganiu rozwojowi różnych schorzeń?

 

Na czym polega masaż leczniczy?

Masaż z ogólnego założenia ma poprawiać nasze samopoczucie i kondycję. Masaż leczniczy zaś, ukierunkowany jest na bardziej sprecyzowane obszary, w których występują nieprawidłowości w postaci schorzeń lub objawów bólowych. Jego celem jest eliminacja ich, a przy regularnym wykonywaniu, także zapobieganie rozwojowi chorób.

Lecznicze właściwości masażu osiągane są dzięki naturalnym reakcjom skóry na bodźce. Jest ona bowiem bardzo obficie unerwiona i za jej pośrednictwem można przesyłać impulsy do ośrodkowego układu nerwowego. Stamtąd zaś przekazywane są do konkretnych obszarów, czyli efektorów (mięśnie i gruczoły), do których masażysta chce dotrzeć poprzez wykonywanie masażu. Masaż rozszerza naczynia krwionośne, co znacząco poprawia przepływ krwi i limfy, w wyniku czego komórki są lepiej ukrwione, dotlenione i odżywione.

Masaż leczniczy stosowany jest w profilaktyce m.in. chorób układu oddechowego i pośrednio z nim związanych. Wskazany jest przy urazach, dysfunkcjach narządu ruchu, przeciążeniach mięśni i stawów, a także krążków międzykręgowych i pozostałych struktur anatomicznych. Stosuje się go także u pacjentów z przykurczem mięśni lub ich zanikiem wynikającym z braku czynności.

 

Rodzaje masażu leczniczego

Masaż leczniczy występuje w wielu formach. Każda z nich zależy od dolegliwości, z jakimi zgłaszamy się do masażysty oraz od objawów, jakie nam doskwierają.

Wśród masaży leczniczych możemy wymienić m.in.:

Masaż klasyczny – podstawowa forma masażu będąca fundamentem większości pozostałych. Skutecznie łagodzi napięcie w układzie nerwowym, rozluźnia mięśnie minimalizując bóle wynikające z ich napięcia, wpływa na produkcję serotoniny, dzięki czemu poprawia samopoczucie. Jego efektem może być rozluźnienie lub pobudzenie.

Masaż segmentarny – składa się ze ściśle określonych technik i zasad wykonania. Umożliwia to dokładne zlokalizowanie punktów spustowych będących szczególnie wrażliwymi na dotyk i inne bodźce, a także miejsca o wyjątkowo intensywnym napięciu w spoczynku. Stosowany jest w leczeniu chorób organów wewnętrznych.

Masaż tensegracyjny – do stosowania tej formy masażu wykorzystywane są powiązania pomiędzy mięśniami, więzadłami i powięziami. Jego celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia w określonym miejscach.

Drenaż limfatyczny – poza tym, że skutecznie zwalcza cellulit i poprawia jędrność skóry, wpływa pozytywnie także na układ pokarmowy wspomagając stosowane diety, także odchudzające. Jego głównym celem jest jednak poprawa przepływu limfy i krwi, dzięki czemu organizm jest odżywiony, dotleniony i prawidłowo ukrwiony. Zapobiega też zastojom limfy i tworzeniu się skrzepów.

Masaż tkanek głębokich – działa przeciwbólowo i rozluźniająco na tkanki podskórne.

Masaż punktowy – to tzw. akupresura zwana także pod nazwą Shiatsu. Przywraca prawidłowe funkcjonowanie i harmonię wszystkich organów. Technika umożliwiająca łączenie także z innymi rodzajami masażu.

Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym masażu leczniczym pamiętaj, aby wcześniej skonsultować swoje dolegliwości i objawy ze specjalistą. Dobry masażysta doradzi Ci formę masażu, która pomoże Ci w pozbyciu się problemu. Nie zapominaj, by klinika masażu, którą wybierasz, była sprawdzona i kompetentna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne