Strona głównaOdżywianieNa czym polega działanie naświetlaczy do jaj?

Na czym polega działanie naświetlaczy do jaj?

Jaja są produktem powszechnie wykorzystywanym w gastronomii, między innymi w restauracjach, barach oraz cateringach. Właśnie w takich punktach obsługa kuchenna korzysta z urządzeń zwanych naświetlaczami jaj. Na czym polega działanie takich urządzeń? Na co warto zwrócić uwagę planując zakup naświetlacza do jaj? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Do czego służą naświetlacze do jaj?

Naświetlacze do jaj są stosowane w celu dezynfekcji. Najlepiej stosować je do wszystkich jaj, a w szczególności do tych, które są przyrządzane na surowo. Naświetlanie niszczy bakterie Salmonelli w środku i na zewnątrz jaja. Najbezpieczniej poza naświetlaniem wykonać jeszcze sparzenie jaja w wysokiej temperaturze. Trzeba jednak pamiętać, że samo sparzenie to zbyt mało, gdyż zazwyczaj gorąca woda wystarcza na pozycje się bakterii ze skorupki. Temperatura 60-65 stopni wystarcza by zniszczyć Salmonelle.

Naświetlanie odbywa się za pomocą naświetlaczy do jaj zwanych też naświetlarkami albo sterylizatorami. Proces naświetlania wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe (UV). Czas jaki jest potrzebny do wykonania takiego zabiegu z reguły jest opisany na urządzeniu. Z reguły zabieg jest bardzo szybki i zajmuje około dwie minuty.

Co ciekawe, sterylizatory mogą być wykorzystywane także do dezynfekcji sztućców oraz innych przedmiotów, które są narażone na kontakt z bakteriami.

Na co zwrócić uwagę planując zakup naświetlacza do jaj?  

Podstawowym parametrem definiującym naświetlacz do jaj jest jego pojemność oraz ilość lamp imitujących promieniowanie UV. Z reguły średniej wielkości naświetlacze starczają do jednorazowej dezynfekcji 30 jaj, do czego w zupełności wystarczają cztery lampy UV o długości 253,7 nm. Szukając idealnej naświetlarki warto zwrócić uwagę na żywotność lamp.

Poza kwestiami technicznymi warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Wysokiej jakości sterylizator do jaj z reguły jest wykonany ze stali nierdzewnej oraz posiada stalową kratkę na jaja osadzoną na łożyskach. Kratka z miejscem na jaja powinna wysuwać się płynnie i bezproblemowo.

Inwestycja w naświetlacz do jaj to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo Twoje oraz klientów Twojej firmy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne