Strona głównaZdrowieZdrowe zęby, czyli czym zajmuje się stomatologia?

Zdrowe zęby, czyli czym zajmuje się stomatologia?

Stomatologia to dziedzina, która zajmuje się ogólnie mówiąc zębami, zarówno ich zdrowiem, naprawą uszkodzeń, chirurgią bardziej zaawansowanych nieprawidłowości, jak i wyglądem czy profilaktyką. Z pewnością o zęby należy dbać, by były zdrowe i mocne. Zaniedbywanie prowadzi do powstawania próchnicy i ubytków, co może w konsekwencji spowodować śmierć korzeni nerwowych i konieczność usunięcia zęba.

Profilaktyka i dbanie o zdrowe zęby

W dbaniu o zęby istotną rolę odgrywa codzienna pielęgnacja i profilaktyka. Należy troszczyć się o to, by zęby były czyste. Ważne jest, by dobrać odpowiednią szczoteczkę do potrzeb i możliwości jamy ustnej. Zbyt twarda szczoteczka może powodować podrażnienia przy szkliwie wrażliwym i przyczyniać się do zbyt szybkiego ścierania przy słabym. Z kolei zbyt miękkie włosie może być nieefektywne dla mocnych zębów. Stomatolog jest w stanie powiedzieć, jakie mamy szkliwo i jaka szczoteczka będzie dla naszych zębów najlepsza.

Warto także stosować płyn do płukania ust i nić dentystyczną. Pierwsza rzecz pomoże usunąć pozostałe bakterie z głębi jamy ustnej, podniebienia i języka. Z kolei nitka pozwoli na wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowej.

Sztuczne zęby

W przypadku, gdy mamy braki w uzębieniu, możemy zdecydować się na wstawienie sztucznych zębów. Mogą one mieć różną formę w zależności od wielkości problemu oraz funkcjonalności. Możemy skorzystać z implantów (np. implanty warszawa), koron lub protez. Mogą one być wstawione na stałe lub ruchome, umożliwiając ich wyjmowanie.

Stomatologia daje możliwość skorzystania z sztucznych zębów. Piękny uśmiech uzyskamy poprzez licówki, czyli porcelanowe nakładki na zęby, które umieszcza się w dziąśle. Zakrywają one cały ząb i sprawiają, że uśmiech jest równy i śnieżnobiały. Jednak ich minusem jest, że pod spodem ząb może się zepsuć, czego nie widać bez usunięcia licówek.

Chirurgia

Poza standardowym leczeniem czy leczeniem kanałowym, stomatologia obejmuje także chirurgię. Zabiegi operacyjne wykonuje się na przykład w przypadku usuwania zębów, które są jeszcze żywe (ich korzenie) lub w przypadku uszkodzeń szczęki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne