Strona głównaZdrowieArtykuły ortopedyczne

Artykuły ortopedyczne

Artykuły ortopedyczne pomagają nam w trakcie rehabilitacji po urazach, niektórych operacjach lub przy schorzeniach mięśniowo-szkieletowych. Mają za zadanie stabilizację i odciążenie uszkodzonych stawów oraz innych części ciała. Wybór ortezy czy stabilizatora powinien być wcześniej skonsultowany z odpowiednim lekarzem. Przedstawiamy najbardziej popularne artykuły ortopedyczne.

Rodzaje artykułów ortopedycznych oraz ich zadania

Do unieruchomienia kończyn górnych w przypadku zwichnięć, złamań, porażeń oraz niedowładów często wystarczy użycie zwykłego temblaka. Jest on bardzo łatwy w użyciu.

W celu unieruchomienia i odciążenia szyjnego odcinka kręgosłupa stosujemy kołnierz ortopedyczny. Często stosuje się profilaktycznie po wypadkach komunikacyjnych, przy podejrzeniu uszkodzenia kręgów szyjnych.

Po operacjach jamy brzusznej, kiedy występuje ryzyko wystąpienia przepukliny, można zastosować pas brzuszny. Ten elastyczny pas usztywnia nam mięśnie partii brzusznych, co pozwala się bezpieczniej poruszać. Jest przewiewny, co zabezpiecza przed zaparzeniami.

Ortezy i stabilizatory zaliczyć można do tej samej grupy produktów. Zwyczajowo przyjmuje się, że orteza cechuje się bardziej zabudowaną formą i stosuje się w poważniejszych urazach. Stabilizatory stosujemy w przypadku lżejszych kontuzji. W zależności od części ciała wyróżniamy:

  • ortezy kręgosłupa
  • ortezy i stabilizatory stawu skokowego stopy
  • ortezy i stabilizatory stawu kolanowego
  • ortezy i stabilizatory stawu łokciowego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Tak jak wspominaliśmy, każdy wybór musi dokonać lekarz prowadzący. Wybór jest uzależniony od rodzaju urazu. Orteza czy stabilizator musi być w odpowiednim rozmiarze by spełniał swoją rolę. Musimy pamiętać, że źle dobrana orteza może doprowadzić do otarć, zmian skórnych, obrzęku kończyn. Nieumiejętne dobranie ortezy lub stabilizatora paradoksalnie może doprowadzić do… kolejnych kontuzji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne