Strona głównaOdżywianieGuarana i jej prozdrowotne właściwości

Guarana i jej prozdrowotne właściwości

Guarana jest ziarnem, które zawiera znaczącą ilość kofeiny. Ilość ta jest większa niż w przypadku ziaren kawy. Jest ona elementem amazońskiej medycyny ludowej. Posiada wiele prozdrowotnych właściwości, dzięki którym można poprawić stan swojej kondycji fizycznej. Guarana kryje się również pod nazwą paullinia cupana i nierzadko jest głównym składnikiem wielu suplementów diety.

Prozdrowotne właściwości i działanie guarany

Na właściwości, jakie posiada guarana, ma przede wszystkim obecność kofeiny, której w tej roślinie jest aż cztery razy więcej, niż w ziarnach kawowca. Kofeina wykazuje silne działanie stymulujące organizm. Od wieków była używana głównie jako środek przeciwbólowy, przywracający siły witalne, a także pobudzający. Obecnie guarana uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych środków wspomagających proces odchudzania. Zawarta w niej kofeina o wysokim stężeniu wpływa na przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej i na zwiększenie zużycia energii przez organizm. Dzięki zastosowaniu guarany zmniejsza się uczucie głodu i przyspiesza się przemiana materii. To z kolei jest skutkiem szybszej redukcji masy ciała.

Guarana poza kofeiną zawiera substancje: teobrominę i teofilinę. Mają one wpływ na układ nerwowy. Przede wszystkim zastosowanie guarany wiąże się z poprawą zdolności poznawczych takich jak uwaga, koncentracja i pamięć. Dzięki czemu suplementy zawierające guaranę zalecane są osobom wykonującym prace umysłowe czy fizyczne o dużym natężeniu. Warto również nadmienić, że guarana ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Co sprawia, że środki zawierające tę roślinę umożliwiają zwalczanie groźnej bakterii E. coli odpowiedzialnej za zatrucia pokarmowe.

Guarana często występuje w suplementach diety i napojach energetyzujących, które znane są z działania pobudzającego, likwidującego zmęczenie i znużenie czy wspomagającego odchudzania.

Zastosowanie guarany

Warto stosować guaranę w przypadku:

  • występowania stanów depresyjnych, nerwicowych oraz silnego stresu,
  • po przebytych operacjach i chorobach,
  • dolegliwości o podłożu dotyczącym krążenia,
  • migren i bólów głowy,
  • zaburzeń koncentracji i pamięci,
  • zmniejszonej odporności,
  • zmęczenia psychicznego i fizycznego.

Należy pamiętać, że guarana nie jest lekiem na wszelkie dolegliwości i w przypadku wystąpienia bądź nasilania się objawów, należy udać się do lekarza. Guaranę należy stosować jedynie wspomagająco w sytuacjach, które nie budzą wątpliwości odnośnie do stanu zdrowia.

Skutki uboczne stosowania guarany

Stosowanie guarany jak w przypadku każdego suplementu może wykazywać skutki uboczne. Za często występujące uważa się: nadmierne pobudzenie psychoruchowe, bezsenność, zaburzenia rytmu serca, bóle głowy, nudności, wymioty, dolegliwości żołądkowe. Przy przyjmowaniu środków zawierających guaranę, trzeba zapoznać się z ich składem. Należy również pamiętać o nieprzekraczaniu dziennej zalecanej dawki suplementu.

Guarana jest znanym i cenionym składnikiem wśród suplementów diety. W dozwolonych dawkach może pomóc przy wielu problemach. Ma wiele prozdrowotnych właściwości, dzięki którym istnieje możliwość poprawienia swojej kondycji fizycznej i psychicznej. Przy czym należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Natomiast w przypadku wątpliwości odnośnie do stanu swojego zdrowia, warto skonsultować się najpierw z lekarzem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne