Coraz bardziej dostępne w medycynie stomatologicznej stają się implanty. Mimo tego, że wizyty kontrolne u dentysty powinny być normą, to nie każdy się na nie decyduje odpowiednio wcześnie co skutkuje tym, że konieczne jest wyrwanie zęba. Wtedy, zamiast świecić pustką w jamie ustnej, rozwiązaniem jest implant. Jak to z każdym zabiegiem warto zastanowić się, czy jest to bezpieczne i czy korzyści są większe niż ewentualne ryzyka.
Czym jest implant?
Implanty stworzone są najczęściej z tytanu, który po pewnym czasie zrasta się z ludzką tkanką. Stomatologia jest obecnie na tyle rozwinięta, że krótko po odpowiednio wykonanym zabiegu można używać implantu jak prawdziwego zęba. Tej metody zastępowania zębów można użyć również w przypadku, gdy brak jest więcej niż jednego zęba.
Zalety wstawienia implantu
W sytuacji, gdy brak uzębienia większy lub mniejszy stanowi trudność w normalnym funkcjonowaniu, wstawienie implantów jest naturalnym rozwiązaniem. Mowa tu o trudności w gryzieniu pokarmów, ale też o sytuacji, gdy ze względu na braku w uzębieniu osoba czuje stres przed pełnym uśmiechnięciem się w towarzystwie. To, co zachęcające to fakt, że większość fachowców jest dobrze zaznajomiona z tym zabiegiem. Nie stanowi także trudności znalezienie odpowiedniego stomatologa oraz opinii o nim. Nieraz wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwę miasta wraz z odpowiednim dopiskiem jak np. implanty Warszawa lub bardziej szczegółowo dentysta Ursynów po czym zaznajamiamy się z listą specjalistów dostępnych niedaleko miejsca zamieszkania.
Przeciwskazania
Przed podjęciem decyzji o wstawieniu implantów konieczne jest, aby reszta zębów była zdrowa. Można to określić na wcześniejszej wizycie kontrolnej. Osoby, które muszą zaczekać z tym zabiegiem, to również osoby w ciąży oraz w wieku, w którym organizm jeszcze rośnie. Nieraz zdarza się także, że przed samym zabiegiem stomatolog zaleca wizytę u ortodonty, który może zaradzić w przypadku, gdy pozostaje uzębienie, cierpi na różnego wady zgryzu.