Strona głównaZdrowieOrteza – jakie ma przewagi nad gipsem?

Orteza – jakie ma przewagi nad gipsem?

Ortezy mają za zadanie stabilizowanie stawu. Zazwyczaj zastępują ciężki i niewygodny gips i są ważnym elementem w procesie rekonwalescencji. Z reguły są stosowane w przypadku, złamania, skręcenia oraz w przypadku chorób reumatycznych i w razie wrodzonych wad postawy. Ich zadaniem jest odciążenie i unieruchomienie kontuzjowanej kończyny lub określonej części tułowia.

Dlaczego orteza jest stosowana zamiast gipsu?

Orteza ma kilka istotnych zalet w porównaniu do gipsu. Po pierwsze, jest lżejsza co sprawia, że jej noszenie jest wygodniejsze i mniej uciążliwe. Po drugie, noszenie ortezy jest bardziej przyjazne dla skóry. Nie powoduje podrażnień oraz odparzeń, które są typowe dla gipsu. Ortezy są bardziej przewiewne i łatwiej w nich zachować higienę niż w gipsie. Po trzecie, ortezy są rozwiązaniem, które pozwala szybciej rozpocząć ćwiczenia rehabilitacyjne. Podsumowując, ortezy są cenione za to, że skutecznie stabilizują staw i jednocześnie dają pacjentowi większą mobilność i komfort niż gips.

Jaki cel spełniają ortezy?

  • Orteza korekcyjna – zastosowanie ortezy po operacjach
  • Stabilizacyjna – zastosowanie ortezy po urazach
  • Kompensacyjna – zastosowanie ortezy w celu poprawy mobilności
  • Kompresyjna – zastosowanie ortezy w ramach profilaktyki (często stosowane rozwiązanie przez sportowców, którzy są narażeni na kontuzje.

Rodzaj ortez

Orteza to ogólne pojęcie, które dotyczy różnych produktów medycznych, które mogą być zakładane na różne części ciała. Tym samym wyróżniamy między innymi:

Złożenie ortezy wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem

Lekarz ortopeda lub fizjoterapuetą ustala, jak powinien wyglądać proces leczenia. Podczas konsultacji lekarz rekomenduje konkretny typ ortezy oraz informuje pacjenta przez jaki czas orteza powinna być noszona. Poza noszeniem ortezy, zazwyczaj ważnym elementem w procesie leczenia jest uczęszczanie na rehabilitacje.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne