Strona głównaZdrowieInformacje o kanałach korzeniowych

Informacje o kanałach korzeniowych

Kanał korzeniowy to procedura dentystyczna, którą wszyscy znamy. Kanały korzeniowe są czymś, czego wszyscy się boimy, chociaż kiedy ktoś inny dostaje procedurę, większość z nas uważa, że ​​jest to nieco zabawne. Kiedy z drugiej strony ktoś prosi o kanał korzeniowy, większość z nas, łącznie z dentystami, uważa to za bardzo absurdalne.

Chociaż wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, kanały korzeniowe istnieją od wielu pokoleń. Wiele lat temu starożytne cywilizacje stosowały tę metodę, by ratować zęby, które inaczej by zostały utracone. Cywilizacje te oferowały kanały korzeniowe dla takich królów, królów, faraonów i bogatych. Zęby chłopów były zwykle wydobywane, a następnie sprzedawane arystokratom.

Wiele lat temu lekarze wierzyli, że robaki są przyczyną próchnicy zębów. Uważali również, że istnieje wiele sposobów zabijania robaków, w tym płukania ust we własnym moczu zarówno w dzień, jak i w nocy. Chociaż jest to niedobre, środek ten został odrzucony w 1728 r., Okazał się nieskuteczny i zastąpiony innym, bardziej odpowiednim leczeniem. Z czasem lekarze udowodnili, że najlepszym sposobem na powstrzymanie bólu jest oczyszczenie i usunięcie nerwu i miazgi zęba.

Kanały korzeniowe są obecnie bardzo powszechną procedurą, ponieważ pomagają uratować ząb, usuwając martwą lub umierającą miazgę. Miąższ znajduje się wewnątrz zęba i może rozprzestrzenić się na ropień, jeśli nie jest on zajęty. Tkanka w miazdze jest utrzymywana przy życiu przez naczynia krwionośne, które pochodzą z końca korzenia i przemieszczają się wzdłuż kanału korzeniowego do zęba.

Rozpad jest głównym powodem miazgi w umieraniu zęba. Gdy rozpad dotrze do miazgi, będzie on dalej jadł, dopóki miazga nie zginie. Gdy umiera, toksyny z próchnicy zostaną uwolnione do wierzchołka korzenia i trafią do kości szczękowej. Jeśli nie zostanie właściwie zadbana, szczęka może ulec zakażeniu, co w rzadkich przypadkach może prowadzić do śmierci.

Aby rozwiązać ten problem, dentysta będzie musiał wykonać kanał korzeniowy. Podczas zabiegu będzie odrętwiał obszar, a następnie wywierci otwór w zębie. Używając różnych narzędzi i sprzętu, zejdzie do wnętrza zęba i zdrapie nerwy i martwą miazgę. Jest to bardzo skuteczna procedura, chociaż bardzo czasochłonna. W większości przypadków kanał korzeniowy może zająć kilka godzin, chociaż jest to jedyny sposób na zatrzymanie umierającej miazgi i uratowanie zęba. Choć może to zająć dużo czasu – jest to więcej niż warte, gdy oszczędza ząb ekstraktu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne