Strona głównaOdżywianieWitarianizm – poznaj czym jest to niezwykłe podejście do odżywiwania

Witarianizm – poznaj czym jest to niezwykłe podejście do odżywiwania

Witarianizm to sposób odżywiania się, który polega na włączeniu do codziennej diety produktów, które są mało przetworzone. W tym sposobie odżywiania duży nacisk kładzie się na wyeliminowanie produktów wysoko przetworzonych.

Na czym polega witarianizm?

Witarianizm swoje fundamenty oparł na sposobach odżywiania, które były znane przodkom, a więc pochodzą z czasu przed wynalezieniem ognia. To dieta, która opiera się na produktach roślinnych i które są spożywane na surowo. Dzięki temu zachowane są cenne minerały i witaminy, tak ważne i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witarianizm nie pozwala na termiczną obróbkę jedzenia. Poprzez to zachowane zostają białka, enzymy i witaminy.

W jakim celu stosowana jest ta dieta?

Najważniejszym celem i zastosowaniem diety witariańskiej jest ochrona przed produktami ubocznymi, które wydzielają się w trakcie smażenia. W wyniku smażenia wydziela się między innymi nitrozamina, która jest szkodliwa dla organizmu. Poza tym, dieta witariańska jest zgodna z wartościami jakie pielęgnują wegetarianie i weganie.

Jakie produkty mogą zostać dopuszczone do diety?

Są to produkty, które można podgrzać do maksymalnie 42 stopni Celsjusza. Wszystkie produkty, które należy podgrzewać do wyższej temperatury są wykluczone z tej diety. Dieta witariańska jest zbilansowana na naturalnych i nieprzetworzonych produktach. Do nich możemy zaliczyć: warzywa i owoce, pestki, nasiona, orzechy, wodorosty, glony, świeże kiełki, niektóre rodzaje grzybów, oleje nierafinowane tłoczone na zimno i miody, które nie są pasteryzowane.

Podsumowanie

Dieta witariańska to ciekawe podejście do odżywiania. Stosowana w krótkim czasie może znacząco polepszyć nasze zdrowie. Należy jednak pamiętać, aby udać się do specjalisty dietetyka, który taką dietę rozpisze i z którym będziemy mogli ją wprowadzić do swojego życia w sposób przemyślany i kontrolowany. W myśl zasady, że wszystko, co niewłaściwie jest zastosowane może szkodzić.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne